„Nadniemeńskie wspomnienia”

W piątkowe przedpołudnie, 8 grudnia, po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w obchody ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Poprzez tę akcję zrealizowaliśmy założenia tego przedsięwzięcia, ukazaliśmy bogactwo polskiej literatury, a jednocześnie popularyzowaliśmy czytelnictwo. Zwróciliśmy  uwagę na potrzebę troski o poprawną  polszczyznę  i wzmacnianie narodowej tożsamości. W tym roku zaprosiliśmy  uczniów   i nauczycieli do studia telewizyjnego na nagranie programu „Nadniemeńskie wspomnienia”. „Szkolni redaktorzy” z kl. VI a i VII a ( Magdalena Horyd, Laura Zamejć, Igor Trociuk, Tymoteusz Chodkiewicz i Oliwia Karpińska) przybliżyli postać Elizy Orzeszkowej,  w stu słowach streścili fabułę powieści „Nad Niemnem”, wyszczególniając cztery wątki zawarte  w utworze. Pani Joanna Leszczyńska – przewodnicząca Rady Rodziców i pani Agnieszka Frankowska – wychowawczyni kl. VI a przeczytały fragmenty opisów nadniemeńskiej przyrody. Emilia Kurczyńska i Zuzanna Kędzierska odegrały scenkę przedstawiającą rozmowę Andrzejowej Korczyńskiej z synem Zygmuntem, który chce opuścić rodzinne strony.  Nie zabrakło też Elizy Orzeszkowej, w której postać wcieliła się Roksana Muszka. Przepiękna scenografia i stroje wzorowane na epokę pozytywizmu wprowadzały uczestników Narodowego Czytania w klimat lektury. Uroku dodało również wysłuchanie utworu Czesława Niemena „Czas jak rzeka” oraz nagranie zespołu Czerwonych Gitar „Niebo z moich stron”. Atmosferę spotkania uświetnił taniec w wykonaniu pań Joanny Leszczyńskiej i Agnieszki Frankowskiej, do piosenki „Niebo z moich stron”. Na zakończenie wszyscy chętni otrzymali pamiątkowy stempel Narodowego Czytania.